Polska Zbrojna o Biegu Nocy Listopadowej

Ukazał się artykuł o Naszym Biegu Nocy Listopadowej w „Polska Zbrojna.pl”, dział SPOŁECZNOŚĆ

Polska Zbrojna o BNL

Polska Zbrojna o BNL2

Organizatorzy pierwszej edycji biegu chcieli uczcić rocznicę Powstania Listopadowego oraz Dzień Podchorążego. Wydarzenie ma być również memoriałem młodszego brygadiera Witka Łabajczyka, który w Szkole Głównej Służby Pożarniczej dbał o rozwój kultury fizycznej podchorążych. 29 listopada przypada pierwsza rocznica jego śmierci. – Witold był nie tylko wspaniałym strażakiem, ale też współorganizatorem zawodów GROM Challenge oraz Runmageddon. Odszedł od nas w listopadzie 2014 roku – wspomina go Grzegorz Wydrowski, współorganizator biegu oraz prezes Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, która wspiera byłych żołnierzy wojsk specjalnych i innych służb mundurowych. – Organizując ten bieg chcemy uczcić jego pamięć – dodaje.

Uczestnicy biegu będą musieli pokonać 7-kilometrową trasę i 20 przeszkód – niespodzianek. Wiadomo tylko, że nie będą należały do najłatwiejszych. Za przygotowanie toru odpowiada bowiem firma Spartan Race, która specjalizuje się w organizowaniu biegów z przeszkodami m.in. dla weteranów w USA. – Chcemy zaskoczyć uczestników. Bieg ma naprawdę sprawdzić ich kondycję, wytrzymałość i umiejętności – zapowiada Wydrowski. Zadania przygotowane dla uczestników mają przypominać te, jakie żołnierze wykonują na poligonie. – Na pewno będzie rzut granatem, czy strzelanie z karabinka KBKS do tarczy sportowej – mówi organizator. Dodatkową trudnością będzie to, że w biegu nie startuje się solo, tylko w duecie. Osobom bez pary towarzysz zostanie przydzielony przed startem.

Choć trasa biegu ma przypominać warunki panujące na ćwiczeniach poligonowych, organizatorzy nie oczekują startu w mundurach. Jedynym wymogiem jest pokonanie trasy w wojskowych lub trekkingowych butach.
Zapisy przez interent trwają do 26 listopada, ale w dniu zawodów będzie można zapisać się na nie osobiście – w biurze zawodów na poligonie WAT. Limit uczestników to tylko 300 osób. Warto się spieszyć z rejestracją i opłatą startową, ponieważ pierwszych 20 osób będzie mogło skorzystać z niecodziennego treningu, który poprowadzi Paweł Nastula – judoka i mistrz olimpijski.

Organizatorami biegu jest Wojskowa Akademia Techniczna, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Straż Graniczna oraz Fundacja Sprzymierzeni z GROM.

EK, MM